Acum este Dum Sep 21, 2014 3:00 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Pagina 2 din 14 [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Dedublarea astrala
MesajScris: Sâm Iul 07, 2012 11:34 pm 
Moderator Global

Buna Anca,

Bine-ai venit pe forum ! :)
Dedublarea, asa cum am mai scris, este un proces absolut natural, realizat de fiecare data cand adormi, insa, din pacate, in mod inconstient. Cauza este ca suntem destul de adormiti si actionam mecanic in viata noastra de zi cu zi, prea rar gandindu-ne la noi insine, la sinele nostru.
N-am sa te mint acum. Desi nu stiu inca o parere oficiala a Bisericii Ortodoxe, am citit undeva (pe cand citeam multe carti) ca Biserica Catolica (virgula) condamna dedublarea, dar asta inseamna si ca o recunoaste ca fiind ceva posibil, altfel n-ar avea ce condamna.

Foarte probabil, daca ai intreba un preot ortodox despre asta nu ti-ar recomanda sa practici sau ti-ar baga aceleasi idei cu diavolul. Cu ce oameni foarte religiosi am mai discutat eu, la toti aceeasi meteahna: ce nu inteleg, orice fenomen paranormal intr-o forma sau alta=diavolul cu ale lui smecherii. Pe scurt, asta e parerea oamenilor despre lucrurile oculte (ocult neinsemnand decat ascuns, nu malefic).

Crestinismul include multe religii, toate care cred in Biserica lui Cristos, de-acolo vine si numele, deci nu stiu daca la asta te referi, dar iti garantez ca ortodoxismul, in latura sa ezoterica discuta si explica si dedublarea, in latura exoterica nu vei auzi niciodata despre asta.

Momentul separarii se petrece in clipa in care adormi, si da, ai zis corect: trebuie ca trupul fizic sa adoarma, iar constienta sa ramana treaza, adica sa ramai lucida. Atunci vei simti din toata firea ta, din tot ceea ce esti, cum te desprinzi si te ridici in lumea astrala. Teama este normala, avand in vedere ca nu esti obisnuita cu senzatiile trupului astral (momentan lunar), dar, in timp te obisnuiesti (daca vei practica) si nu iti va mai fi teama. Eu unul sunt si mai zapacit si ma mai iau si la cearta cu entitatile ce ma deranjeaza, am un tupeu nebun in mine cand ma calca vreuna pe coada in astral, dar ocaziile au fost rare, insa nu imi place sa fiu deranjat mai ales dupa ce cu greu obtii o dedublare.

Daca mai ai intrebari, aici e locul potrivit.

Neconectat

MesajScris: Sâm Iul 07, 2012 11:47 pm 
Moderator Global

Ce entitati ? :wa:

Neconectat

MesajScris: Dum Iul 08, 2012 9:51 am 
Moderator Global

Entitati astrale. Unele pot fi destul de urate, dar le-am intalnit destul de rar...

Neconectat

MesajScris: Sâm Iul 28, 2012 2:49 pm 
Salutare! :wave:
VitalWord
Spune-mi te rog cu ce ne ajuta efectiv dedublarea si ce poate sa iti aduca aceasta experienta in plus in drumul tau spre cunoastere?
Eu cred ca acesta este doar un mod de a experimenta ceva...nu si de a evolua spiritual.
Toti cei care au reusit sa se dedubleze...la nivel spiritual ce au realizat? :)

MesajScris: Sâm Iul 28, 2012 2:54 pm 
Moderator Global

Poti evolua spiritual cu sau fara dedublare. Important e sa intelegi e ca esti deja acolo, evolutia inseamna insa cunoastere. Omniprezenta isi spune cuvantul in fiecare lege riguroasa matematica dupa care e guvernat universul. Nu stiu ce au realizat altii, eu am scris ce am realizat. De exemplu daca tu te duci sa vizitezi Pakistanul nu realizezi nimic, dar totusi inveti ceva. Cam asta e si cu dedublarea.

Neconectat

MesajScris: Lun Aug 06, 2012 11:08 pm 
Moderator Global

Vanatorii de senzatii se dau in vant dupa asa ceva. Cand aud de dedublare astrala ei se gandesc imediat la faptul ca ar putea da bine in ochii celorlalti reusind sa faca asa ceva. Cauta sa isi adauge aceste experiente Ego-ului prin care sa iasa in evidenta. Unii au cautat sa poata face dedublare astrala pentru a-si urmari iubitul/iubita. :wow: . Li se pare fantastic sa faca asa ceva si se arunca pe un teren necunoscut de unde se pot intoarce cu sechele grave. (vezi topicul de la experiente personale unde seeekios e terorizat de aparitii infricosatoare). Problema este ca nu ai garantia ca psihiatria te poate rezolva daca te-ai ales cu astfel de sechele.

Patrunderea in planurile subtile nu se face cu o cunoastere rudimentara.

Neconectat

MesajScris: Vin Aug 10, 2012 7:14 pm 
''De exemplu daca tu te duci sa vizitezi Pakistanul nu realizezi nimic, dar totusi inveti ceva. Cam asta e si cu dedublarea.''
Ok,sa inteleg ca daca te dedublezi nu realizezi nimic doar inveti,cunosti.
''evolutia inseamna insa cunoastere''
Pai eu pot sa cunosc tot ce EXISTA...dar nu si evoluez.Pentru asta trebuie practici nu doar teorii.Si nu practici in care doar afli anumite lucruri,fie ca sunt de folos,fie ca nu.Trebuie practici pentru tine,pentru ridicarea nivelului tau vibrational.
Recunosc insa ca si a fi constient de anumite lucruri inseamna o anumita evolutie..o evolutie a perceperi tale asupra TOTULUI!

P.S:Sper ca ai inteles contextul:,, cunosc tot ce EXISTA''.
:beer2:

MesajScris: Sâm Aug 11, 2012 9:53 am 
Moderator Global

"Pai eu pot sa cunosc tot ce EXISTA". Nu poti mental citind din carti. Astfel nu evoluezi ci iti umpli capul cu teorii, de-asta evolutia inseamna cunoastere, caci cunoasterea lumilor interne e adevarata, restul sunt iluzii. Te contrazici...

Neconectat

MesajScris: Sâm Aug 18, 2012 7:17 pm 
Ai punctat exact ceea ce am punctat si eu.Am spus si eu ca nu poti doar citind din carti(,,Trebuie practici pentru tine,pentru ridicarea nivelului tau vibrational.'')
Vorbim aici pe plan spiritual deci este evident ca,cunoasterea lumilor interne este cea adevarata.
Si totusi unde ma contrazic?...
Poti evolua si fara sa cunosti toate secretele interne iti spun eu.Toate informatiile te ajuta sa percepi mai bine TOTUL.
Dar evolutia tine doar si doar de tine.Sa iti spun cum poti evolua fara sa cunosti nimic...nici macar sa scrii?

''Se ia una bucata partenera si intri in tantre ce ea.'' Mai mult de atat nu zic pentru ca cunosti foarte bine procedurile :boogie:
si cred ca si SAF le cunoaste :victorie:

Ultima oară modificat de SAF pe Dum Aug 19, 2012 8:54 am, modificat 1 dată în total.
Reason: Corectat greseli de ortografie.

MesajScris: Sâm Aug 18, 2012 7:20 pm 
Evident depinde ce carti.Daca citesti carti cu practici ca ale lui Samael Aun Weor atunci te pot ajuta foarte mult in ceea ce priveste aceasta evolutie.

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
 Pagina 2 din 14 [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]