Cantece Tao pentru vindecare fizica si energetica

cu si despre viata spirituala
Scrie răspuns
firehand

Cantece Tao pentru vindecare fizica si energetica

Mesaj de firehand » 10 Feb 2015, 11:33

Desi sunt foarte sceptic cand vine vorba de lideri spirituali si guru, recent am descoperit un doctor si masestru Tao chinez pe nume Dr. Sha

acesta are si o colectie de cantece Tao pe care o puteti accesa aici:

daca de exemplu aveti probleme cu rinichii cautati in playlist 'Tao song for Kidneys' si ascultati; dureaza cam 3-4 minute si este incredibil. Are video-uri pentru aproape toate organele si sistemele corpului nostru.

Eu spre exemplu am probleme cu circulatia in picioare si am ascultat 'Tao song for Blood Vessels' si am simtit venele din fosa poplitee (de sub genunchi) cum se incalzesc, si a disperut edemul (picioarele au inceput sa nu imi mai fie asa de umflate si amortite.)

Am ascultat multe cantece de ale lui pentru diferite organe si sisteme, si am simtit cum acele zone ale corpului au fost re-energizate.

Sper sa va fie de ajutor
Ultima oară modificat 11 Feb 2015, 15:51 de către SAF, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Am introdus tag-ul youtube

Auriu
Moderator Global

Re: Cantece Tao pentru vindecare fizica si energetica

Mesaj de Auriu » 10 Feb 2015, 19:45

Sar'mana de info!

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 10 Feb 2015, 23:10

firehand scrie:Desi sunt foarte sceptic cand vine vorba de lideri spirituali si guru, recent am

Eu spre exemplu am probleme cu circulatia in picioare si am ascultat 'Tao song for Blood Vessels' si am simtit venele din fosa poplitee (de sub genunchi) cum se incalzesc, si a disperut edemul (picioarele au inceput sa nu imi mai fie asa de umflate si amortite.)

Am ascultat multe cantece de ale lui pentru diferite organe si sisteme, si am simtit cum acele zone ale corpului au fost re-energizate.

Sper sa va fie de ajutor
Parerea mea este ca nu sunetul in sine are efect , ci puterea Constiintei tale. Focalizarea atentiei tale pe locul respectiv produce incalzire. Poti verifica acest lucru singur oricand la orice ora fara sa asculti nimic . Cred ca vei obtine aceleasi efecte. Muzica e utila pentru ca ajuta la o atentie sustinuta pe corp, asta in cazul in care nu reusesti focalizarea de unul singur. De asemenea, alaturi de caldura, un alt semn ca se inteteste energizarea sunt mici reflexe involuntare ce apar aleatoriu si apoi apare somnul. Dupa cum stii, cand dormi tesuturile se regenereaza, deci cred ca exista o legatura si aici. Ceea ce iti scriu am scris si altcuiva de aici . Ce a obtinut , poti citi aici : viewtopic.php?f=11&t=153&p=875#p875
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

firehand

Mesaj de firehand » 11 Feb 2015, 09:27

Parerea mea este ca nu sunetul in sine are efect , ci puterea Constiintei tale. Focalizarea atentiei tale pe locul respectiv produce incalzire. Poti verifica acest lucru singur oricand la orice ora fara sa asculti nimic . Cred ca vei obtine aceleasi efecte. Muzica e utila pentru ca ajuta la o atentie sustinuta pe corp, asta in cazul in care nu reusesti focalizarea de unul singur. De asemenea, alaturi de caldura, un alt semn ca se inteteste energizarea sunt mici reflexe involuntare ce apar aleatoriu si apoi apare somnul. Dupa cum stii, cand dormi tesuturile se regenereaza, deci cred ca exista o legatura si aici. Ceea ce iti scriu am scris si altcuiva de aici . Ce a obtinut , poti citi aici : viewtopic.php?f=11&t=153&p=875#p875
'
Stiu ce zici, SAF. Eu sunt de acord cu viziunea lui Eric Pearl, care spune sa "transcedem tehnica" si stiu ca doar intentia si focusarea atentiei conteaza, insa cred ca daca o tehnica da rezultate foarte rapide, cum a fost cazul cu acest Dr. Sha, atunci merita. Am incercat sa fac vindecare reconectiva pe mama mea, care este deschisa la notiunile astea. Rezultatul a fost ca i-am luat niste dureri din articulatia mainii, din genunchi si din articulatia umarului, dureri care o suparau de mult. Nu am apucat sa fac o sedinta intreaga sa merg pe tot corpul ci am actionat doar pe centri energetici locali.

Alt exemplu, am facut de multe ori autovindecarea propusa in cartea lui Eric Pearl, si am simtit energia si pacea interioara, intr-un final adormind. Insa ieri am ascultat de exemplu 'Tao Songs for Healing Muscles'. Dupa 3 minute am simtit o durere in muschiul cardiac urmata de caldura si apoi am simtit ca si cum o piatra mi se ridica de pe inima. (aveam momente cand ma durea inima si aveam dificultati de respir).

Eu acuma sunt in sesiune, deci atentia mea este concentrata pe materia pe care o am de invatat, si pe fundal canta Dr. Sha. Simt efectele cantecelor lui chiar daca atentia mea este pe invatat. Ieri am descoperit video-ul asta care este ca o vindecare generala. De atunci il ascult in replay non stop.

Cred ca o boala apare prima oara la nivel energetic, si apoi se manifesta in plan fizic. Pentru a vindeca boala cred ca trebui sa re-energizezi centrul respectiv vreme mai indelungata pentru a apuca armonia energetica sa se manifeste in plan fizic.
Ultima oară modificat 11 Feb 2015, 15:52 de către SAF, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am introdus tag-ul youtube

SAF
Moderator Global

Mesaj de SAF » 11 Feb 2015, 15:57

Tot ce-i posibil. Multumesc pentru relatare. Daca mai ai si alte relatari , sunt binevenite dar am rugamintea sa o faci la categoria Terapii alternative - Terapie Pranica. . As fi mutat postul asta acolo deja dar e prea amestecat cu "intentia" video-ului asa ca o sa ramana aici. :good:
"Dacă puteţi fi complet în largul vostru cu faptul că nu ştiţi cine sunteţi, atunci ceea ce rămâne este ceea ce sunteţi."
"Secretul vieţii este să „mori înainte de a muri" şi să descoperi că nu există moarte."
"Chiar şi atunci când cerul este foarte acoperit de nori, Soarele tot nu dispare. El continuă să se afle acolo, de cealaltă parte a norilor."

Scrie răspuns